برنامه سوشیال تریدینگ چیست؟ همه چیز درباره Social Trading

برنامه سوشیال تریدینگ چیست؟ همه چیز درباره Social Trading

برنامه سوشیال تریدینگ چیست؟ همه چیز درباره Social Trading


به جرات می‌توان گفت، سوشیال تریدینگ یکی از روش‌های محبوب کسب سود از معامله‌گری برای کسانی است که زمان یا مهارت کافی در خریدوفروش سهام ندارند. سوشیال ترید به این معامله‌گران کمک می‌کند تا با کپی‌کردن استراتژی‌ها و معاملات بهترین تریدرها در حساب خود، بتوانند به درآمد برسند. برنامه سوشیال تریدینگ، یک پلتفرم جامع کپی ترید است که فضایی کاملا حرفه‌ای را برای اشتراک‌گذاری ایده‌ها، تحلیل‌ها و استراتژی‌های معاملاتی تریدرها فراهم می‌کند. در ادامه با برنامه سوشیال تریدینگ و نحوه فعالیت در آن آشنا می‌شوید. پس با ما همراه باشید.

یکی از بهترین پلتفرم‌های سوشیال ترید را، بروکر اپوفایننس ارائه می‌دهد. در این کارگزاری می‌توانید تمامی ابزارهای معاملاتی از جمله فارکس، سهام‌های بین‌المللی، ارزهای دیجیتال و کالاها را به‌صورت سوشیال ترید معامله کنید. همچنین این بروکر در تمامی حساب‌های معاملاتی، کمترین میزان اسپرد و کمیسیون را برای تریدرهای ایرانی در نظر گرفته است.


سوشیال تریدینگ چیست؟

به معامله‌کردن براساس نظر اجتماعی، سوشیال تریدینگ (Social Trading) می‌گویند. در سوشیال ترید، هر معامله‌گری با هر میزان مهارت و تجربه، می‌تواند استراتژی و معاملات تریدرهای حرفه‌ای و باتجربه را در حساب خود کپی کند. در واقع پلتفرم سوشیال تریدینگ، محل مبادله ایده‌ها، روش‌های معاملاتی، استراتژی‌ها و تحلیل‌های بازار است که تریدرهای مختلف از آن‌ها برای تکمیل اهداف معاملاتی خود استفاده می‌کنند.

در پلتفرم سوشیال ترید، دو نوع عمده معامله‌گر وجود دارد. یک طرف سوشیال ترید، معامله‌گرانی هستند که زمان و مهارت کافی برای ترید ندارند و می‌خواهند با بهره‌مندی از تجربیات و استراتژی‌های معاملاتی دیگر تریدرها سود کسب کنند. در طرف دیگر سوشیال ترید، معامله‌گران باتجربه و حرفه‌ای هستند که با اشتراک‌گذاری تحلیل‌های معاملاتی و استراتژی‌های خود برای تریدرهای تازه‌کار، سود به دست می‌آورند. نحوه کار این پلتفرم بسیار آسان است و برای هر دو بخش از تریدرها، مزایای زیادی دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم.

forexod137
در برنامه سوشیال تریدینگ، هر معامله‌گری با هر میزان مهارت و تجربه، می‌تواند استراتژی و معاملات تریدرهای حرفه‌ای و باتجربه را در حساب خود کپی کند.

مزایای سوشیال ترید برای معامله‌گران دنبال‌کننده

معامله‌گران دنبال‌کننده در برنامه سوشیال تریدینگ، به چند دسته تقسیم می‌شوند. گروه اول تریدرهای تازه‌کار و کم‌تجربه بازار هستند که برای بهره‌مندی از تجارب معامله‌گران حرفه‌ای، وارد سوشیال ترید می‌شوند. گروه دوم معامله‌گران متوسط و باتجربه‌ای هستند که فرصت کافی برای ترید ندارند و با کپی‌کردن معاملات سایر تریدرها، در کسب سود آن‌ها شرکت می‌کنند. گروه سوم سرمایه‌گذاران و کسانی هستند که تریدر نیستند، اما با فضای معامله‌گری آشنایی دارند و با قراردادن سرمایه خود در سوشیال ترید، از این معاملات سود به دست می‌آورند. در ادامه، مزایای برنامه سوشیال تریدینگ برای این سه گروه را بیان می‌کنیم.

 • بهره‌مندی از تجارب و تحلیل‌های معامله‌گران حرفه‌ای: اولین دلیل استفاده از سوشیال ترید برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران، دسترسی به تحلیل‌ها و استراتژی‌های معاملاتی تریدرهایی است که چندین سال در بازار فعال هستند و سود مستمر کسب می‌کنند. این تجارب می‌تواند برای کسانی که به تازگی وارد فضای بازارهای مالی شده‌اند، مفید باشد و به اصلاح عملکرد معاملاتی آن‌ها کمک کند.
 • امکان معامله با پول واقعی: در برنامه سوشیال تریدینگ، می‌توانید معاملات بزرگان بازار را با پول واقعی و غیرواقعی کپی کنید. به معاملات براساس پول غیرواقعی معاملات آزمایشی می‌گویند. این ویژگی به کسانی که تازه وارد بازار مالی شده‌اند، کمک می‌کند تا بدون تحمل ضرر، معاملات تریدرهای حرفه‌ای را در حساب خود کپی کنند. اما اگر با پول واقعی وارد این معاملات شوید، از سود معاملات تریدرهای حرفه‌ای سود کسب می‌کنید.
 • امکان کسب سود از معاملات کپی: زمانی که شما معاملات تریدرهای حرفه‌ای را کپی می‌کنید، اگر معامله آن‌ها وارد سود شود، شما نیز سود کسب می‌کنید. با ضررکردن حساب‌های کپی‌شده، شما نیز وارد ضرر می‌شوید. هیچ معامله‌گری، چه مبتدی و چه حرفه‌ای، دوست ندارد در بازار ضرر کند و برای همین معاملاتی که وارد ضرر می‌شوند، توسط معامله‌گران باتجربه زودتر بسته می‌شود. معمولا در بازارهای مالی میزان سودها به ضررها بیشتر است و این نسبت، برآیند حساب‌های سوشیال ترید را مثبت می‌کند.
 • آشنایی با بهترین تریدرهای بازار: شناسایی بهترین تریدرهای بازار، رمز موفقیت در برنامه سوشیال تریدینگ است. زمانی که معاملات سایر تریدرهای را کپی می‌کنید، با میزان موفقیت و درصد ریسک‌شان آشنا می‌شوید. معامله‌گرانی که میزان سود بالاتری می‌سازند، معمولا ریسک‌های بیشتری می‌کنند و اگر این الگو با استراتژی شما هم‌خوانی نداشته باشد، نباید آن‌ها را دنبال کنید. با کپی‌کردن معاملات تریدرهای مختلف، بهترین تریدرهای بازار را شناسایی می‌کنید و با بررسی آن‌ها به استراتژی‌ها، تحلیل‌ها، ایده‌ها و نکاتی می‌رسید که باعث موفقیت این تریدرها در بازار می‌شوند. اگر شما هم این نکات را در معاملات خود رعایت کنید، حتما موفق می‌شوید.
شناسایی بهترین تریدرهای بازار، رمز موفقیت در برنامه سوشیال تریدینگ است.
شناسایی بهترین تریدرهای بازار، رمز موفقیت در برنامه سوشیال تریدینگ است.

مزایای سوشیال ترید برای معامله‌گران دنبال‌شونده

کسب سود در کنار افزایش تجربه، مهم‌ترین دلایل افتتاح حساب سوشیال ترید برای معامله‌گران حرفه‌ای محسوب می‌شود که در ادامه معرفی می‌کنیم.

 • کسب سود از معامله‌‎گران دنبال‌کننده: اکثر معامله‌گران حرفه‌ای، توسط معامله‌گران تازه‌کار دنبال می‌شوند. معامله‌گران باتجربه با ساخت اکانت در برنامه سوشیال تریدینگ و مشخص‌کردن درصد کمیسیون، به همان میزان در سود دنبال‌کنندگان خود شریک می‌شوند. برای مثال اگر معامله‌گری 5 درصد کمیسیون از سود دنبال‌کنندگان خود را در پلتفرم سوشیال ترید مشخص کند، زمانی که معاملات او وارد سود شود و دنبال‌کنندگان او سود کنند، به میزان 5 درصد از سود آن‌ها برای معامله‌گر دنبال‌شونده است.
 • افزایش مهارت و عملکرد معاملاتی: معمولا تریدرهای دنبال‌شونده، برای جذب معامله‌گران دنبال‌کننده و حفظ آن‌ها در سوشیال ترید، نیازمند افزایش تعداد معامله هستند. هرچه تعداد معاملات افزایش پیدا کند، مهارت و عملکرد تریدر بهتر می‌شود و به نوعی به نفع خود این تریدرها است.
هرچه تعداد معاملات تریدرهای دنبال‌شونده افزایش پیدا کند، مهارت و عملکرد تریدر بهتر می‌شود و به نوعی به نفع خود این تریدرها است.
هرچه تعداد معاملات تریدرهای دنبال‌شونده افزایش پیدا کند، مهارت و عملکرد تریدر بهتر می‌شود و به نوعی به نفع خود این تریدرها است.

برنامه سوشیال تریدینگ چیست؟

در گذشته، معامله‌گران موظف بودند که خودشان بازار را تحلیل و مدیریت کنند. با پیشرفت تکنولوژی و به وجودآمدن پلتفرم‌های معاملاتی پیشرفته، در سوشیال ترید دیگر نیاز به مدیریت معاملات و تحلیل بازار نیست. معامله‌گران مبتدی، استراتژی‌ها و معاملات تریدرهای حرفه‌ای را با زدن یک دکمه کپی می‌کنند و هر معامله‌ای که توسط این تریدرهای باتجربه اجرا شود، به همان شکل در حساب سوشیال ترید معامله‌گران تازه‌کار نیز تقلید می‌شود.

برنامه سوشیال تریدینگ، یک پلتفرم اجتماعی است که در آن تریدرهای مبتدی و باتجربه، از نقاط مختلف جهان به مبادله ایده‌ها، تحلیل‌ها، استراتژی‌ها و روش‌های معاملاتی می‌پردازند. در فضای این برنامه، امکان کپی معاملات و استراتژی‌ها به‌صورت خودکار و دستی وجود دارند تا همه بتوانند از این دادها در خریدوفروش خود استفاده کنند. نزدیکی تریدرهای مختلف در برنامه سوشیال تریدینگ، به آن‌ها اجازه می‌دهد تا نه تنها از کپی معاملات سود کسب کنند، بلکه مهارت و تجربه نیز به دست آوردند. این مهارت و تجربه به مرور، عملکرد معاملاتی تریدرهای مبتدی را بهبود می‌بخشد.

بهره‌مندی معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مبتدی از تخصص و مهارت معامله‌گران حرفه‌ای در معاملات، نقطه قوت برنامه سوشیال تریدینگ است؛ اما تنها مزیت این روش معاملاتی محسوب نمی‌شود. انتقال تجارب معامله‌گری، کسب سود از کپی معاملات و خریدوفروش خودکار از دیگر مزایای سوشیال ترید است. با یادگیری این برنامه، می‌توانید بدون تلف‌کردن وقت برای یادگیری تکنیک‌های مختلف معامله‌گری از بازار سود بگیرید، به شرط آن‌که یک سری نکات ضروری در سوشیال ترید را رعایت کنید.

 • بروکر معتبر انتخاب کنید: برای افتتاح حساب سوشیال ترید، یک بروکر معتبر با سابقه خوب پیدا کنید. داشتن مجوزهای قانونی و رسمی برای فعالیت از سازمان‌های مربوطه، داشتن ابزارهای معاملاتی متنوع، ارائه کمیسیون و اسپرد مقرون‌به‌صرفه، ارائه حساب‌های معاملاتی مختلف، تیم پشتیبانی مجرب و 24 ساعته، روش‌های برداشت و واریز متنوع و بین‌المللی، پشتیبانی از معاملات کاربران ایرانی و پشتیبانی از پلتفرم معاملاتی مناسب نظیر متاتریدر و cTrader از ویژگی‌های یک بروکر معتبر است. برنامه سوشیال تریدینگ در چنین بروکری به شما اطمینان می‌دهد که بتوانید درکنار بهترین تریدرهای بازار فعالیت کنید و سود به دست آورید.
 • حساب سوشیال ترید بروکر را بررسی کنید: بررسی شرایط حساب سوشیال، قبل از افتتاح در یک بروکر معتبر، از نکات مهمی است که در برنامه سوشیال تریدینگ باید رعایت کنید. معمولا در اکثر بروکرهایی که حساب سوشیال ارائه می‌دهند، معاملات به‌صورت خودکار انجام می‌شود. در این بروکرها، زمانی که شما یک تریدر یا استراتژی معاملاتی را کپی می‌کنید، زمانی که معامله‌گر کپی‌شونده وارد معامله‌ای شود، به‌طور خودکار آن معامله در حساب شما کپی می‌شود. اما در تعداد معدودی از بروکرها، معاملات سوشیال را باید به‌صورت دستی انجام دهید و با معامله تریدر حرفه‌ای، حساب شما این معامله را تقلید نمی‌کند.
  مورد دیگر در بررسی حساب سوشیال ترید، حداقل سپرده است. از آن‌جایی‌که بروکرها، معاملات تریدرهای حرفه‌ای را برای حساب شما کپی می‌کنند، حداقل سپرده این حساب نسبت به سایر حساب‌های بروکر، متفاوت است. دلیل افزایش حداقل سپرده در حساب سوشیال آن است که تریدرهای حرفه‌ای معمولا با حجم‌های زیاد وارد معاملات می‌شوند تا سود بیشتری کسب کنند و اگر شما حداقل میزان سپرده را رعایت نکنید، نمی‌توانید در معاملات کپی شرکت کنید.
  پس به خودکاربودن و نبودن معاملات در حساب سوشیال ترید بروکرها دقت کنید و از طرفی، حداقل سپرده برای این حساب را فراهم کنید.
 • یک معامله‌گر باتجربه انتخاب کنید: مهم‌ترین نکته در معاملات سوشیال، انتخاب یک معامله‌‎گر باتجربه و حرفه‌ای است. در انتخاب چنین معامله‌گری، حتما به نتایج معاملات، میزان ریسک به ریوارد، درصد سود و زیان در هر معامله، میانگین معاملات برنده و بازنده و حجم معاملات او دقت کنید. برخی از معامله‌گران با حجم بالا و اهم زیاد وارد معاملات می‌شوند که اگر حجم سرمایه شما در حساب سوشیال مطابق با حجم حساب معامله‌گر نباشد، ممکن است اهرم زیاد شما را از معامله خارج کند؛ در حالی‌که حساب تریدر باتجربه فقط به میزان کمی وارد ضرر شود. میزان ریسک و نقاط خروج، حدضرر و به‌طورکلی استراتژی معاملاتی تریدر حرفه‌ای اگر با استراتژی معاملاتی شما هم‌خوانی نداشته باشد، شما را وارد ضرر می‌کند. برای شناخت تریدر حرفه‌ای، بهتر است از حساب دمو یا آزمایشی در برنامه سوشیال تریدینگ استفاده کنید تا در مرحله شناسایی تریدر، متحمل ضرر نشوید.
  معمولا بسیاری از بروکرها برای حساب سوشیال ترید، اجازه فعالیت به‌صورت آزمایشی را فراهم می‌کنند تا معامله‌گران تازه‌کار نه تنها با پلتفرم سوشیال ترید آشنا شوند، بلکه بتوانند در یک فضای واقعی با پول مجازی، مهارت‌های معامله‌گری خود را افزایش دهند.
برای شناخت تریدر حرفه‌ای، بهتر است از حساب دمو یا آزمایشی در برنامه سوشیال تریدینگ استفاده کنید تا در مرحله شناسایی تریدر، متحمل ضرر نشوید.
برای شناخت تریدر حرفه‌ای، بهتر است از حساب دمو یا آزمایشی در برنامه سوشیال تریدینگ استفاده کنید تا در مرحله شناسایی تریدر، متحمل ضرر نشوید.

 • سوشیال ترید را شروع کنید: با محقق‌شدن سه شرط بالا، حالا می‌توانید گزینه Start Copying یا شروع معاملات کپی را بزنید. زمانی که شما عملیات کپی را آغاز می‌کنید، حساب سوشیال شما به حساب تریدری که انتخاب کرده‌اید، وصل می‌شود. بنابراین معاملات تریدر مدنظر با همان میزان ریسک و سرمایه، در حساب شما کپی می‌شود و اگر حساب او وارد سود شود، شما هم سود کسب می‌کنید. اگر حساب تریدر باتجربه وارد ضرر شود، این ضرر برای شما نیز وجود دارد. شما می‌توانید هر زمان که بخواهید، عملیات کپی را لغو کنید یا از معاملاتی که احساس می‌کنید نادرست است، خارج شوید.
  پس از کپی معاملات، این خریدوفروش را به امان خدا رها نکنید و در صورت امکان، به آن‌ها نظارت کنید. هیچ تریدری آن‌قدر حرفه‌ای نیست که معاملاتش وارد ضرر نشود. پس اگر شما روی معاملات کپی نظارت کنید، احتمال شکست در برخی معاملات ضررده کاهش پیدا می‌کند. البته همیشه تریدرهای حرفه‌ای توصیه می‌کنند که از معاملات کپی خارج نشوید، زیرا به استراتژی و روش معاملاتی خود ایمان دارند و مطمئن هستند که حساب پس از نوسان وارد سود می‌شود. اما در برخی موارد اگر حساب شما نتواند میزان ریسک حساب تریدر باتجربه را تحمل کند، شما ضرر خواهید کرد.
 • بررسی معاملات کپی: سوشیال ترید فقط برای کپی‌کردن معاملات نیست و یک فضای اجتماعی برای انتقال تجربیات و تحلیل‌های معامله‌گران به یکدیگر نیز محسوب می‌شود. در فضای سوشیال ترید، امکان بهره‌مندی از نظرات، دیدگاه‌ها، تحلیل‌ها، استراتژی و روش‌های معاملاتی یک تریدر حرفه‌ای وجود دارد که می‌توانید در زمینه خریدوفروش سهام یا یک دارایی استفاده کنید. با بررسی معاملات کپی و نقاط ورود و خروج، از استراتژی معاملاتی تریدر آگاه می‌شوید و به مرور دانش شما در معامله‌گری افزایش پیدا می‌کند.
سوشیال ترید فقط برای کپی‌کردن معاملات نیست و یک فضای اجتماعی برای انتقال تجربیات و تحلیل‌های معامله‌گران به یکدیگر نیز محسوب می‌شود.
سوشیال ترید فقط برای کپی‌کردن معاملات نیست و یک فضای اجتماعی برای انتقال تجربیات و تحلیل‌های معامله‌گران به یکدیگر نیز محسوب می‌شود.

معایب برنامه سوشیال تریدینگ

در بالا، با برنامه سوشیال تریدینگ و مزایای آن آشنا شدید. در ادامه به معایبی که این برنامه برای معامله‌گر دارد، اشاره می‌کنیم.

 • عدم یادگیری معامله‌گری: بسیاری از معامله‌گران با راه‌اندازی معاملات کپی، دیگر به فکر یادگیری استراتژی‌های معاملاتی و افزایش مهارت‌های معامله‌گری نیستند. این افراد صرفا وارد بازار می‌شوند که سود کسب کنند و زمانی که حساب خود را به یک تریدر موفق متصل می‌کنند، احساس می‌کنند که نیازی به یادگیری فنون و تکنیک‌های معامله‌گری ندارند. این افراد معامله‌گر نیستند، بلکه سرمایه‌گذارنی هستند که سرمایه خود را در اختیار یک تریدر حرفه‌ای قرار می‌دهند تا سود کسب کنند.
 • وابستگی به معامله‌گران باتجربه: برنامه سوشیال ترید می‌تواند به یک عصا برای معامله‌گر تبدیل شود. معامله‌گران می‌توانند تسلیم ذهنیت پیروی از گله شوند و فقط زمانی معامله می‌کنند که معامله‌گر حرفه‌ای وارد معامله شود یا موضع خود را درباره ارز یا سهامی به اشتراک بگذارد. وابستگی بیش از حد به معاملات کپی، می‌تواند برای موفقیت یک معامله‌گر خطرناک باشد، چرا که پیروی از یک معامله‌گر دیگر، اعتماد به نفس معامله‌گر اولیه را برای ورود به معاملات انفرادی از بین می‌برد.
 • معاملات ضررده: هیچ معامله‌گر باتجربه‌ای آن‌قدرها مهارت ندارد که تمام معاملاتش با سود بسته شود. همچنین نمی‌توان بازار و حرکت آن را به‌طور قطعی شناسایی کرد. این دو نکته باعث می‌شود تا مقداری ضرر در معاملات کپی را اجتناب‌ناپذیر بدانیم. چه معامله‌گر حرفه‌ای اشتباه کند یا بازار خلاف جهت معامله حرکت کند، حساب سوشیال ترید شما وارد ضرر می‌شود که از معایب سوشیال ترید است.

بهترین برنامه سوشیال تریدینگ

بهترین پلتفرم معاملات سوشیال را بروکر اپوفایننس ارائه می‌دهد. این مجموعه با بهره‌مندی از یک سیستم جامع و کامل، تمامی ابزارهای معاملاتی از جمله فارکس، ارزهای دیجیتال، کالاها و سهام‌های بین‌المللی در انواع حساب‌های استاندارد، ECN و سوشیال ترید در اختیار معامله‌گران ایرانی قرار می‌دهد. در این بروکر می‌توانید با امنیت کامل و به‌صورت کاملا رسمی و قانونی در بازارهای مالی فعالیت کنید و از کمترین اسپرد و کمیسیون معاملات در تمام حساب‌ها بهره‌مند شوید.

برنامه سوشیال تریدینگ در کارگزاری اپوفایننس با بهترین امکانات می‌تواند شما را به بهترین تریدرهای جهان متصل کند تا معاملات آن‌ها را کپی کنید و در سودسازی آن‌ها شریک شوید. همچنین این برنامه به شما امکان نظارت کامل به معاملات و اشتراک‌گذاری ایده‌ها و تحلیل‌های معاملاتی تریدرها را می‌دهد تا در یک فضای اجتماعی بتوانید دانش و تجربه کسب کنید.

از دیگر وب‌سایت‌های معاملاتی که خدمات سوشیال ترید ارائه می‌دهند، می‌توان به Myfxbook.com و EToro اشاره کرد. در زمینه ارزهای دیجیتال نیز صرافی‌های Bybit.com و MEXC معاملات کپی را ارائه می‌کنند.

forexod142
برنامه سوشیال تریدینگ در کارگزاری اپوفایننس با بهترین امکانات می‌تواند شما را به بهترین تریدرهای جهان متصل کند تا معاملات آن‌ها را کپی کنید.

برنامه سوشیال تریدینگ، یک پلتفرم معاملاتی مبتنی بر اشتراک‌گذاری ایده‌ها و تحلیل‌ها است که در آن معامله‌گران می‌توانند معاملات و استراتژی‌های تریدرهای باتجربه را کپی کنند. این پلتفرم برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران مبتدی بسیار مناسب است و به آن‌ها کمک می‌کنند تا در کنار کسب سود، دانش و مهارت معامله‌گری خود را افزایش دهند. انتخاب این پلتفرم کاملا به شما بستگی دارد و برای هر معامله‌گری با هر سطح از مهارت مفید است. معامله‌گران مبتدی برای تقلید از معامله‌گران حرفه‌ای وارد این برنامه می‌شوند و معامله‌گران باتجربه برای کسب سود از تحلیل‌ها و استراتژی‌های معاملاتی خود در آن فعالیت می‌کنند. روش سوشیال ترید مزایای زیادی دارد، اما نباید فراموش کنیم که ممکن است این باور را در معامله‌گران ایجاد کند که نیازی به یادگیری تکنیک‌های معامله‌گری ندارند.

هرچند از برنامه سوشیال تریدینگ می‌توان صرفا برای تقلید معاملات و کسب سود استفاده کرد، اما این تنها مزیت آن محسوب نمی‌شود. آشنایی با تریدرهای حرفه‌ای، بهره‌مندی از تجارب بهترین تریدرها، معاملات خودکار سوشیال و کسب مهارت معامله‌گری، از دیگر مزایای سوشیال ترید است. سوشیال ترید یک روش معامله‌گری است که تقریباً در هر سطحی از تریدری باشید، برای شما مناسب است. اما یادتان باشد، هرگز چیزی بیشتر از آنچه توان باختنش را دارید، وارد این معاملات نکنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *